EĞİTİM
Giriş Tarihi : 04-07-2024 08:50

2024 Yılı Ücretli Öğretmen Ek Ders Ücreti

2024 YILI ÜCRETLİ ÖĞRETMEN EK DERS ÜCRETİ

2024 Yılı Ücretli Öğretmen Ek Ders Ücreti

2024 yılının son  6 ayın son enflasyon verisi de açıklandı. Ve açıklanan rakam ile birlikte memur maaşlarına, aynı oranda ise ek ders ücretlerine 1 Temmuz 2024 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere, yapılacak olan zam miktarı da netleşti. Memur maaşlarına %19,31 oranında zam yapıldı. Buna bağlı olarak da aynı şekilde 1 ders saati ücretine de yine aynı oranda (%19,31) zam geldi Temmuz 1 itibariyle. Kısaca bu veriler ışığında, ek ders ücreti karşılığı görev yapan arkadaşları yakından ilgilendiren 1 ders saati net ücreti de 91,61 TL'den 109,37 TL'ye yükselmiş oldu.

Yani 1 Temmuz 2024 tarihinden itibaren girilen her bir ders saatinin net ücreti, ek ders karşılığı görev yapan öğretmenler (ücretli öğretmenler) için 109,37 TL'dir. Şimdi internet üzerinde kadrolu öğretmen ek ders ücreti üzerinden bilgi verilecektir. Fakat kadrolu öğretmen ek ders ücreti üzerinden vergi kesintisi yapılabilmekte. Bu yüzden de ücretli öğretmen ek ders ücreti, kadrolu öğretmen ek ders ücretinden biraz daha fazla olabilmekte.

Nitekim, kadrolu öğretmenler için 1 ders saati net ücreti, 107,07 TL'dir. Sözleşmeli öğretmenler için ise 1 ders saati net ücreti, 91,94 TL'dir. Arkadaşlardan ricam, kadrolu veya sözleşmeli öğretmenlere ait olan 1 ders saati ücreti bilgisini, bu miktarın, sanki ücretli öğretmen ek ders ücreti miktarıymış gibi grupta paylaşılmaması. Böyle yapıldığında grup üyeleri arasında bir bilgi kirliliği yaşanmakta ve grubun onay kısmına yoğun bir şekilde paylaşım gelmekte. Bu durum da bizim için zaman kaybına sebebiyet vermekte ve bizi yormakta.

Sonuç itibariyle ücretli öğretmenler için 1 ek ders saati net ücreti, 109,37 TL'dir. Arkadaşlar, hesaplama yaparken bu miktar üzerinden hesaplama yaparsa net maaş miktarı bilgilerine ulaşmış olur. Üye arkadaşların bilgisine sunulur.
NOT: Yapılan son zam ile birlikte, ücretli öğretmen maaş miktarı, asgari ücret miktarını geçeceği için ücretli öğretmen maaşından da gelir ve damga vergisi kesintisi yapılacaktır. Bu yüzden net maaş miktarınızı, kesinti miktarları ile birlikte öğrenmeniz için, aşağıda linkini vereceğim site üzerinden hesaplama yapmanızı özellikle öneririm.

Handan TaşgınHandan Taşgın