BİLGİ
Giriş Tarihi : 13-05-2024 22:59   Güncelleme : 13-05-2024 23:02

Bayan Kelimesinden Neden Rahatsız Olunur?

Bayan Kelimesinden Neden Rahatsız Olunur?

Bayan kelimesinin, kökeni nedir? Bayan kelimesi neden rahatsız eder? Bayan kelimesi neden rahatsızlık içermektedir?
Bayan Kelimesi neden rahatsız edici? Bayan kelimesinden neden rahatsızlık duyuluyor? Bayan kelimesi Türkçe mi? Bayan ve Kadın kelimesinin arasındaki farklar nelerdir?
Bir çok kadın, bayan kelimesinden hoşlanmaz. Kendilerine bayan denilmesini istemezler. Peki neden bayan kelimesi istenmez?

Mesele bayan kelimesini 'kadın' kelimesini kullanmaktan çekindiğimiz zaman kullanmamızdır. Çünkü kadın kelimesi cinsiyet belirtir ve biz alenen cinsiyet belirtmeyi ayıp saydığımız için kadınlar tuvaleti yerine bayanlar tuvaleti diyerek aklımızca bunu kibarlaştırırız. Oysa özünde yalnızca manasız bir çekince vardır.

Peki Bayan kelimesi kökeni nedir?

TDK'ya göre: 
Bayan, kadınların ad veya soyadlarının önüne gelen bir saygı sözcüğüdür, bir nevi erkeklerde kullanılan "bay"ın kadınlar için olan kullanımıdır.

 'Kadın' ve 'Erkek' kelimeleri cinsiyet belirtmede kullanılır. 'Bay' ve 'Bayan' kelimeleri ise cinsiyet belirtmekten ziyade, birer hitap şekli olarak kullanılır. Birine seslenmeniz gerektiğinde, "Bay, bakar mısınız?" demediğiniz gibi "Bayan, bakar mısınız?" da biraz anlamsız olabilir..

 

Handan TaşgınHandan Taşgın