BİLGİ
Giriş Tarihi : 27-03-2023 14:08

En Önemli Kadın Bilim İnsanları Hangileridir?

Bilim dünyasının en önemli bilim kadınları hangileridir ,Öne Çıkan 11 Kadın Bilim İnsanı

En Önemli Kadın Bilim İnsanları Hangileridir?

Marie Curie
İki farklı dalda Nobel kazanan tek insan ve bu ödülü alan ilk kadın olan Marie Curie, uranyumla yaptığı deneyler sonucu radyoaktiviteyi keşfeden, bugün tıpta kullanılan radyoloji ekipmanlarının geliştirilmesini sağlayan bir bilim insanı. Çalışmaları sonucu maruz kaldığı radyoaktive nedeniyle kansere yakalanan ve hayatını kaybeden Curie “bilim için ölen kadın” olarak anılıyor.

Ada Lovelace
Şair Lord Byron’ın kızı olan ve 1815 yılında doğan  Ada Lovelace matematik, fizik ve kimya öğrenimi aldıktan sonra 18 yaşında uçan bir makine icat etmiştir. Daha sonra hesap makinesi üzerinde çalışmış ve sayıları hesaplama üzerine makaleler yazmıştır. Bu planı geliştirerek ilk bilgisayar programını yazmanın adımlarını atmıştır. Charles Babbage’ın yardımıyla belli ve sonlu sayıda adımdan oluşan bir plan kullanarak Bernoulli sayılarını nasıl hesaplayabileceğini tarif etmesi nedeniyle somut bir makineye uygulanabilecek ilk bilgisayar programının yaratıcısı kabul edilmiştir. Bu çalışmaları nedeniyle Ada programlama dili Lovelace’a ithaf edilmiştir.

Vera Rubin, Astronom
Rubin, evrenimizi bir arada tutan karanlık maddenin varlığını keşfetmiştir. Buluşları, 20. yüzyılın en önemli keşiflerinden biri olarak kabul ediliyor. Birçok insan çalışmalarının Nobel Ödülüne layık olduğunu düşünüyor.Gladys West, Matematikçi - 1930-
West'in Dünya'nın şeklinin matematiksel modellemesini geliştirmesindeki çalışmaları GPS teknolojisinin temelini oluşturmuştur. 2018'de, hava kuvvetleri uzay komutanlığının en yüksek onurlarından biri olan ABD Hava Kuvvetleri Uzay Komutanlığı’nda işe alındı.

Flossie Wong-Staal
Wong-Staal, HIV'i klonlayan ve virüsün gen haritasını oluşturan ilk bilim insanıdır ve bu virüs için bir test yapılmasına yardımcı olmuştur.

Jennifer Doudna
Doudna, bilim dünyasında heyecan yaratan bir genom düzenleme aracı olan CRISPR'nin birincil geliştiricilerinden biridir. Devrim niteliğinde olan CRISPR’ın hastalıklar için bir son olacağı umuluyor.

Rosalind Franklin
İngiliz bilim insanı Rosalind Franklin moleküler biyolojinin önde gelen isimlerinden biriydi. Franklin DNA’nın yapısının çözülmesi üzerine yaptığı araştırmalarla biliniyor.

Hedy Lamarr
Clark Gable ile rol aldığı filmlerle tanınan aktrist Hedy Lamarr aynı zamanda fen deneyleri yapan bir bilim insanıydı. Patenti kendine ait olan “spread-spectrum” radyo buluşunu ABD ordusuna sunmuştur. Buluşun bugünkü wireless teknolojisinin geliştirilmesinde rol oynadığı belirtiliyor.

Hypatia
Tarihte bilinen ilk kadın matematikçi olan Hypatia, İskenderiye’li matematikçi Theon’un kızıdır. Tıp ve astronomi üzerine yaptığı çalışmalarla bilinir. Ayrıca felsefe üzerine yaptığı çalışmalar ve ortaya koyduğu görüşlerle tarihin ilk kadın filozofu olarak da tanınır. Pagan inançlara sahip olduğu için kilise tarafından öldürülmüştür.

AdminAdmin