EĞİTİM
Giriş Tarihi : 03-07-2024 14:55

1. Sınıf Kayıt Erteleme İşlemleri Nasıl Yapılıyor

1. SINIF KAYIT ERTELEME İŞLEMLERİ

1. Sınıf Kayıt Erteleme İşlemleri Nasıl Yapılıyor

Öğrencinin takvim yaşına göre 2024-2025 Eğitim ve Öğretim yılında Okula Kayıt durumunu e-okul yaş hesaplama adresinden öğrenebilirsiniz.

Yaş Hesaplama Ekranı bağlantısı: https://e-okul.meb.gov.tr/yasHesap.aspx

Okul müdürlükleri 69, 70 ve 71 aylık olanları ilkokula başlamaya hazır olmadıklarını belgeleyen sağlık raporu ile okul öncesi eğitime yönlendirebilir veya kayıtlarını bir yıl erteleyebilir.

72 -77 aylık olan öğrencilerin Okul Öncesi eğitiminin uzatılması işlemleri RAM tarafından yapılmaktadır.

Okul öncesi eğitime devam karar verilen öğrenciler Özel Gereksinimli Öğrenci/Kaynaştırma Öğrencisi olarak e-okul sistemine işlenmektedir.

1.sınıfa kesin kaydının yapılmış olması gerekir.

RAM BAŞVURU SÜRECİ:

Bireysel Başvuruya Kimlik Kartı ve Tek Hekim Sağlık Raporu Çıktısı ile birlikte öğrenci ve Veli/Vasi birlikte gelmelidir.

SAĞLIK RAPORU HAKKINDA BİLGİLENDİRME

1. “………tanısından dolayı ilkokula başlayamaz, okul öncesi eğitime bir sene daha devam etmesi uygundur” ibareli devlet hastanesinden ilgili doktordan alınmış e rapor formatında durum bildirir tek hekim sağlık raporu (Özel hastanelerden alınan raporlar kabul edilmez)

2.Sağlık Raporun Teşhis-Tanı kısmında mutlaka bir yetersizlik türü yazmalıdır.

3.Yetersizlik Türleri Örnek:• Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu,• Dil Konuşma Güçlüğü,• Duygu Davranış Bozukluğu,• Süregelen Hastalık• Bedensel Yetersizlik, İşitme, Görme Yetersizliği vb.

4.Sağlık Raporunda yer alan "Gecikmiş Dönüm Noktası" tıbbi tanısı Hafif Düzey Zihinsel Yetersizlik eğitsel tanısına karşılık gelmektedir.

5. Hastane raporunda “Tanı ve bulgular kısmında yer alan hastalıkların bulunduğunu bildirir hekim kanaat raporudur” ibaresi işaretlenmiş olmalıdır.

 

Handan TaşgınHandan Taşgın