SAĞLIK
Giriş Tarihi : 02-03-2024 08:28   Güncelleme : 02-03-2024 21:48

Alzheimer Önleyen Besinler

Alzheimer Önleyen Besinler

Beyindeki hücrelerin hızla yenilenmesini sağlayan mucizevi besinler aynı zamanda alzheimer başta olmak üzere birçok hastalığa kalkan oluyor. Uzmanlar, bazı besinlerin düzenli tüketildiğinde beyni olumlu anlamda etkilediğini ve bilişsel fonksiyonları iyileştirdiğini belirtiyor. Peki, hangi besinler beyin hücrelerini yeniliyor? İşte beyni gençleştiren, alzheimer hastalığını önleyen besinler...
NANE:

Çoğunlukla mide rahatsızlıkları için kullanılan nane, güçlü bir zihin açıcıdır. Zihinsel uyanıklığı artıran nane, hafızayı güçlendirir.

Alzheimer hastalığına kalkan oluyor! Tükettiğiniz anda beyin hücrelerini yenilemeye başlıyor
KETEN TOHUMU:

Omega-3 yağ asitleri bakımından zengin olan keten tohumu, beyni güçlendiriyor ve beyin hücrelerini yeniliyor. Bu sayede alzheimer başta olmak üzere birçok hastalığa karşı koruyor.

Alzheimer hastalığına kalkan oluyor! Tükettiğiniz anda beyin hücrelerini yenilemeye başlıyor
YEŞİL ÇAY:

Genellikte diyet sürecinde tüketilen ve antioksidan bakımından oldukça zengin olan yeşil çay, beyin sağlığını da destekliyor.

ZERDEÇAL:

Onlarca faydası olan ve aromatik bitkilerden olan zerdeçal, anti-eflamatuar ve antioksidan özelliği sayesinde vücut genelindeki iltihaplanmayı önler. Beyin sağlığını destekleyen zerdeçal, bağışıklığı da güçlendiriyor.

GİNKGO BİLOBA:

Kendine has bir bitki olan ve nadir yerlerde yetişen ginkgo biloba bitkisinden yapılan ekstreler alternatif tıpta oldukça yaygın bir şekilde kullanılıyor. Ginkgo bitkisinin beyin fonksiyonlarını artırabileceği ve belleği destekleyebileceği belirtiliyor.
GİNSENG:

Stresi azaltan ginseng aynı zamanda performansı artırıyor. Vücut direncini artırır aynı zamanda hafızayı onarır. Beyin fonksiyonlarının düzelmesi için kullanılan en etkili bitkilerden biridir.

ÖNEMLİ: Bu ve benzeri bitkiler oldukça etkili olduğu için bir uzmana danışarak tüketilmesi gerekiyor.

 

Sabah

Handan TaşgınHandan Taşgın