BİLGİ
Giriş Tarihi : 20-04-2023 11:09

Anneler Günü İle İlgili, Şiir, Yazı ve Güzel Sözler

Anneler Günü İle İlgili, Şiir, Yazı ve Güzel  Sözler

Mayıs ayının ikinci pazar günü Anneler Günü'dür. Anneler Günü evrensel bir gündür. Dünyada milyonlarca ana bugün çocukları tarafından sevgi ve saygı ile anılır. 


Anneler Günü ülkemizde 1955 yılından bu yana kutlanıyor. Türk Kadınlar Birliği ülkemizde her yıl çocukları için büyük fedakarlığa katlanan annelerden birini yılın annesi seçer. Yılın annesinin kişiliğinde tüm annelere iyi dilekler sunulur.
Amerika'nın Filedelfiya eyaletinde 9 Mayıs 1966 günü Jarvis isimli bir kızın annesi öldü. Annesini çok seven Jarvis'in üzüntüsü aylarca sürdü. Hayatla kimsesi kalmayan Jarvis ölüm olayına bir türlü alışamadı. Yaşama küstü. Canlılığını, yaşama sevincini yitirdi. Yemedi, içmedi bir ara ölmeyi bile düşündü. Jarvis'in bu durumunu yakından izleyen komşusu Jarvis'le arkadaş oldu. Bir gün yaşlı komşu söyleşi sırasında Jarvis'e «İnsanlar doğar, yaşar, ölür. Bu bir doğa kanunudur.» dedi.
Bu iki cümle, Jarvis'i çok etkiledi. Ölümün de doğmak, yaşamak gibi bir doğa olayı olduğunu düşündü. Ancak bu doğruyu bulmak Jarvis'in annesine olan sevgisini azaltmadı.
Aradan geçen süre içinde ölüm sözcüğünün soğukluğu gitti. Yerine anne sevgisinin sıcaklığı geldi. Artık Jarvis annesini gözyaşları ile değil, severek anmaya başladı. Acıları azaldı. İçinde arı, duru bir sevgi oluştu.  
Aradan bir yıl geçti. Bu süre içinde Jarvis, hemen her gün annesinin mezarına çiçekler götürdü. Jarvis'in annesinin ölüm yıldönümünde bütün arkadaşları eve geldi. O gün Jarvis arkadaşlarına : 

 Geçen bir yıl içinde çektiğim acılar bana şunu öğretti «Dünyada anne sevgisinin yerini dolduracak hiçbir sevgi yoktur. Yılın bir gününü annelere ayıralım. O günü annelerimizle ilgili anılarla dolduralım. Böylece annelerimize olan sevgi borcumuzu ödeyelim.» dedi.
Arkadaşları Jarvis'in önerisini çok beğendiler. Birlikte hemen kentin Belediye Başkanına gittiler. Başkan onları dinledi. Öneriyi içtenlikle benimsedi. Daha sonra bu öneri gazetelere, yazarlara anlatıldı. Jarvis ve arkadaşlarının çalışmaları kısa sürede sonuç verdi. Amerika Birleşik Devletleri Kongresi mayıs ayının ikinci pazar gününün Anneler Günü olarak kutlanmasını kararlaştırdı.
Anneler günü ilk kez 1908 yılında kutlandı. Daha sonra bütün uygar ülkelerde kutlanmaya başlandı. Her yıl mayıs ayının ikinci pazar günü gazetelerde annelerle ilgili yazılar, anılar, şiirler yayınlanır. Radyo ve televizyonda ana sevgisini konu eden konuşmalar yapılır. Türk Kadınlar Birliği'nin şubesi olan illerde yılın anneleri seçilir. Okullarımızda ayrıca Anneler Günü nedeniyle toplantılar düzenlenir. Bu toplantılarda okunan şiirler, söylenen türküler, şarkılar, annelere armağan edilir. Filimler gösterilir. Sergiler düzenlenir.
Anneler Gününde annemize bir demet kır çiçeği armağan ederek, bir güzel sözcükle yanağından öperek onu çok mutlu ederiz.

BAŞ HARFLER ANNE

Anneciğim bugün sen dur 
ben bakayım sana ne olur
ne istersen pişireyim
evi silip devrişeyim 

ben doldurdum aklarını
ödeyemem haklarını
bugün senin günün anne
bak kendini yordun gene
canım kadar sevdiğim 
kim benim canım anneciğim!

ANNE I

Uyusun da büyüsün
Derdin büyüdüm anne
Bana o ak sütünden
Verdin büyüdüm anne

Uykuma yıldızları
Serdin büyüdüm anne
Anne güzelliğine
Erdin, büyüdüm anne

                                      FAZIL HÜSNÜ DAĞLARCA

ANNE II

Annelerin en güzeli, 
Sensin, benim güzel annem. 
Ilık esen bahar yeli, 
Sensin, benim güzel annem. 

Güneş yüzlü, altın kalpli, 
Ağır başlı, tatlı dilli, 
Meleklerin eşi sanki 
Sensin, benim güzel annem. 

Açan çiçek, çağlayan su, 
Gülümseyen engin duygu, 
Evimizin mutluluğu 
Sensin, benim güzel annem.
H.Latif SARIYÜCE 

ANNE SEVGİSİ

Sıcağın sinmiş bana, 
Seni severim ana. 

Sensin bana can veren, 
Sensin bana kan veren. 

Küçükken yudum yudum, 
Sütlerinle uyudum. 

Kulağıma ninniler, 
Neler söyledin, neler. 

Beni büyüttün ana, 
Beni yürüttün ana.
M. Necati ÖNGAY 


ANNELER GÜNÜ GÜZEL SÖZLER
•    Kadının en büyük vazifesi analıktır (ATATÜRK)
•    Bir anne yüreği dibinde af bulunan bir uçurumdur. (HONORE DE BALZAC)
•    Cennet anaların ayakları altındadır (HZ. MUHAMMED)
•    Anneler, her şeyi görmeseler bile kalpleriyle duyarlar. (OSTROVSKI)
 

AdminAdmin