GÜNCEL
Giriş Tarihi : 26-12-2023 21:13

Herkes aynı hatayı yapıyor! Banyoda bir tek orası temizlenmiyor, en çok hastalık oradan bulaşıyor

Herkes aynı hatayı yapıyor! Banyoda bir tek orası temizlenmiyor, en çok hastalık oradan bulaşıyor

Ev temizliğinde en çok önem verilen alanlardan biri de banyolar. Banyoyu baştan aşağıya çamaşır sularıyla temizlesenizde bazı noktalar var ki özel olarak temizlenmesi gerekiyor. Yoksa en çok hastalığı yayan alanlar olabiliyor.
Ev içerisinde sık sık kullanılan ve bu nedenle de çabuk kirlenen banyo, temizliği hassas bir şekilde yapılması gereken bir yer.

 

Banyonun her zaman temiz, bakımlı ve hijyenik görünmesi sağlık için büyük önem taşır. Bu nedenle banyoyu temizlerken her tarafa karşı özenle yaklaşılması gerekir. Tuvalet, banyo gibi alanlarla daha derinden ilgilenilmesi gerekir.


Ancak ne kadar dikkatli olsak da bazı alanlar gözden kaçabiliyor. Kirlenmeye başlayan bazı zeminler tam bir mikrop yuvasına dönüşüyor. Temizlik yaparken bu alanları ihmal etmemekte fayda var.


Temizliğinin dikkatlice yapılması gereken banyoda bazı alanların kirlendiğini fark etmeyebilirsiniz. Özellikle duş başlıkları mikrobun toplandığı alan olabilir. Temizlik yaparken es geçilen duş başlıkları büyük bir mikrop tehlikesi taşıyabilir.


Duş başlığını temizlemeyi gözden kaçırabilir veya ihmal edebilirsiniz. Legionella adındaki bakteri duş başlıklarında oluşarak yayılır. Hızla çoğalan bu bakteriyi önlemek için duş başlıklarının mutlaka temizlenmesi gerekir.


Uzmanlar, bakteri ve mikropların duş başlıkları üzerine yerleştiğini ve bu şekilde canlı kaldıklarını belirtiyor. Duş başlıklarındaki kir ve mikroplardan yayılan hastalığa ise 'Lejyoner' hastalığı adı veriliyor.


Sağlığı tehdit eden bu rahatsızlığa yakalanmayı önlemek için duş başlığı temizliği ve banyo temizliğine özen gösterilmesi gerekir. Etkili bir şekilde temizlemek için bu yöntemi uygulayabilirsiniz.


Banyoyu ve duş başlıklarını temizlemek için birçok yöntem olsa da beyaz sirke aralarında en etkili olanıdır. Herkesin evinde bulunan beyaz sirke, temizlikte güçlü özelliklere sahiptir.

 

Posta

Handan TaşgınHandan Taşgın