SAĞLIK
Giriş Tarihi : 13-07-2023 19:46

Kalbinizin Bitme Noktasına Geldiğini Gösteren Belirtiler

Kalbinizin Bitme Noktasına Geldiğini Gösteren Belirtiler

Kalbinizin durmasının belirtileri nelerdir?
Genellikle, kalp krizinin ilk belirtisi bilinç kaybıdır (bayılma) . Bu, kalp atmayı bıraktığında olur. Bazı insanlar bayılmadan hemen önce hızlı bir kalp atışına sahip olabilir veya baş dönmesi veya sersemlik hissedebilir. Ve bazen insanlarda SCA geçirmeden bir saat önce göğüs ağrısı, nefes darlığı, mide bulantısı veya kusma olur

Kalp krizi, kalbe kan akımı gerçekleştiren damarlardan birinin dakikalar-saatler arasında tıkanması ile meydana gelen bir haldur. Kalp sürekli yüksek miktarda oksijen ve yakıta (gıda maddesi) gereksinim duyan bir organdır.

TÜİK istatistiklerine göre miyokard enfarktüsü, en çok tanınan tanımıyla kalp krizi nedeniyle her sene yüz binlerce vatandaşımız hayatını kaybediyor. Yapılan incelemeler ve bilinçlendirme çalışmaları vasıtası ile de milyonlarca vatandaşımız da kalp krizinden korunmayı başarıyor. İşte kalbinizin ve damarlarınızın kötü halde bulunduğunu gösteren en mühim belirtiler…

 


 Kalp damarları içersinde süratle meydana gelen ve damarı tıkayan bir pıhtı oksijen ve gıda akımının kesilmesine yol açar. Bu maddelere her saniye gereksinim duyan kalp kasında kan akımın kesilmesi ile evvelce kasılma fonksiyonu bozulur, sonra da dokular hayatiyetini kaybeder. Bir noktadan sonra ise kayıplar bundan sonra geri gelmez. Bu denli ciddi bir sıhhat halini kesinlikle takip etmek ve denetim altında tutmak gerekir. Peki, kalp sağlığının takibi amacıyla hangi sendromlara ilgi etmek gerekir?


AŞIRI TERLEME

Spor, etkinlik ya da egzersiz gibi haller esnasında normalden çok terleme bulguları veriyorsa kalp hastalığı bozukluğu ile karşı karşıya olabilirsiniz. Çeşitli kalp problemlerinden biri olan terleme birtakım şahıslarda aşırı düzensiz ve soğuk terleme olarak ortaya gelmektedir. 

 


ÇENE AĞRISI

Çenede ortaya gelen her ağrı, diş ve ağız problemleri olarak bilinmesine rağmen, çenelerde meydana gelen ağrının diğer mühim nedenlere de sebep bulunduğu eksperler doğrultusundan söylenmektedir. Ağız ya da çene bölgesinde zonklama, uyuşukluk gibi hallerın hissedilmesi yansıyan ağrı halundadır. Bu sinyaller öneme alınmalı bilhassa çenenin sol evresinde ortaya gelen ağrı kalp krizinin mühim bulguları arasında gösterilmektedir.

GÖĞÜS AĞRISI

Göğüs ağıları, kalp krizinin ya da kalpte oluşacak rastgele bir aksaklığın esas problemleri arasında bilinmektedir. Göğüste oluşacak ağrılar eksprlerin aktarımına göre; Göğüs duvarının sonrasında keskin bir histen donuk bir ağrıya kadar künt bir ağrının ortaya gelmesidir. Sol kola, boyuna, sırta ve çeneye kadar yaseneabilir. Ancak birtakım hastalarda bu hal göğüs ağrısı gibi değil , soluk darlığı ya da yorgunluk şeklinde de gözükebilir.AYAKLARINIZ KALP RAHATSIZLIKLARININ BELİRTİSİ OLABİLİR!

Ayaklarınızda ya da ayak bileklerinizde ortaya gelen rahatsızlıklar, çukurlaşmış deri gibi farklılıklar sağlığınızın yolunda gitmediğinin göstergesi olabilir. Kalp problemlerinin bulgularıne ilgi etmek sıhhat yönünden son derece mühimdir.
kaynak:posta.com.tr 

Handan TaşgınHandan Taşgın