BİLGİ
Giriş Tarihi : 10-04-2023 14:34

Metamorfoza Dönüşen Bir Yabancılaşma

METAMORFOZ VE EMEĞİN YABANCILAŞMASI

Metamorfoza Dönüşen Bir Yabancılaşma


Bharati Mukherjee, kadın azınlık yazarları arasında en büyüleyici ifadelerden biri olduğunu kanıtladı. Mukherjee, kendisini tirelenmiş bir Hintli-Amerikalı yazar olarak tanımlamak yerine, kendisini tirelenmemiş bir Amerikalı olarak sınıflandırıyor. Senaryosu, eski dünyayı ama aynı zamanda yeni toplumsal düzene uyum sağlamanın getirdiği değişimlerle yanal olarak taze bakış açılarını da gösteriyor. Başka bir deyişle Mukherjee, sanatında Amerika'yı benimsiyor ve "kutluyor" olsa da, Hint kökeninden memnun. Mukherjee, deneyiminin kadınlara dayattığı zorunlu sessizlikten kurtulur ve geleneksel olanın içinde erimek ve algılanamaz hale gelmek yerine kendi ayırt edici ifadesini seslendirmesine izin verir.

Çeşitli engellere göğüs geren Jasmine'in hayattaki yolculuğu karşılaşmalar ve kavgalarla doludur. Jasmine, iri ailesindeki dokuz gencin yedincisi olan beşinci kızı olarak var, bir karalama olarak ölçülen yeni doğmuştu. Bu nedenle annesi, boğazının yakınında çizik bir "yakut gerdanlık çürüğü" bırakarak onu fiilen öldürmeye çalıştı. Jasmine'in annesi, Jasmine'i gelecekte çeyizsiz gelin olmanın rezilliğinden ve onursuzluğundan kurtarmayı ummaktadır. (Erten) Sonuç olarak Jasmine için sebat, hayatının başlamasıyla birlikte önemli bir rol oynuyor. Jasmine bir kadın olarak annesine anlatır ve onu sorumlu tutmaz. Yine de kasvetli bir gerçek var: Jasmine'in ilk karşılaşması kendi annesiyledir.

Yine de Jasmine, annesinin onu ölümüne boğmaya çalışmasının nedenlerini affeder ve anlar. (Radhakrisnan) Geleneksel ahlak kurallarına sahip Hintli bir ailede dünyaya gelen Jasmine, ailesinin ve kültürünün yüklerine boyun eğmek zorundadır. Yasemin'in geleneksel değerlerdeki kör kesinliğe karşı başkaldırısı. Bu nedenle Jasmine, astrologun mahkum ettiği "dulluk ve sürgün" kehanetini almayı reddediyor. Bu yüzden ona "Geleceğimin ne getireceğini bilmiyorsun" diye bağırıyor. (Mukherjee) Jasmine, astrologla mücadele ediyor ve adamın serveti hakkındaki yorumunu ve sürgün tahminini değiştirmeye yönelik güçlü arzusunu açıkça gösteriyor.

Jasmine, tabiri caizse, üçüncü göz yeteneğinin kaderini yönetmenin bir yolu olduğu sonucuna varıyor: "Sembolik olarak bu, Jasmine'in Hint toplumunun geleneksel kaderciliğini reddederek yıldızlarını yeniden konumlandırmak için doğduğu anlamına gelebilir." (Banerjee) Temel olarak, Jasmine chi'de itaatsizdir, yine de azimlidir. Engellerle mücadelesi, Jasmine'in gücü için doğduğunda neredeyse ölmek üzere olan deneyimiyle bitmiyor, karakterinin çeşitli yönleriyle yüzleştiği cesur yolculuk dizileriyle pek çok kez doğrulandı.

Jasmine her seferinde katlanmak ve kendini tüm eski görmez geleneklerin üzerine çıkarmak için eşleşir. Daha sonra, diğer kadınlarla birlikte çamaşır yıkarken, bir sonraki karşılaşmasıyla karşılaştı: öfkeli bir köpekle. Köpeğin şiddeti, genç Jasmine için somut bir tehdittir. Bununla birlikte, "Sadece bir köpek değildi, daha çok bir kurttu" diye tanımladığı gibi, köpekten korkmuyor veya kaybolmuyor. (Mukherjee)

Jasmine, burada karşılaştığı olağanüstü tehlikeyi ima etmek için hayvanı bir kurda benzeyen bir köpekten daha fazla bir tutuyor. Bu arada, öfkeli köpeğin yakındaki diğer kadınlar için değil, kendisi için ortaya çıktığını fark eder. Karşılık vermeye hazırlanırken köpeğin ona saldırması için yavaşça boşluklar bırakır. Sonunda, bu kadar zahmetsizce pes etmeye ve yok olmaya hazır olmadığı için köpeği bir ağaç dalı ile kafasına vurarak öldürür. Bu haşin ortamda büyüyen Jasmine, ölümün ve fethin yaklaştığını hissettiği ve ancak üstesinden gelebildiği her seferinde daha da sertleşir. Onu öldürmeyen şey aslında güçlendirir.

Yine de Jasmine'in sorunlu yolculuğu, Half-Face'in ona acımasızca tecavüz etmesiyle başlar ve bu onu Amerika'daki ilk gününde neredeyse ortadan kaldırır. Varlığını bitirmek için küçümseyen ve görevini bitirmek için can atan Jasmine, özellikle Amerika'yı nihayet kavradığı için, Half-Face'e saldırmak ve onu öldürmek için ilahi Kali'nin zarar verici gücüyle kendine nüfuz eder.

Sembolik olarak, Jasmine, Half-Face'i yenerek kendini Kali'nin ilahi haline dönüştürür: Jasmine'in vahşet performansı, tıpkı suttee gibi, benliksizleştirme performansıdır. Doğru vahşet, bu durumda cinayet, uykuda bile bireysel değişimin ıstırabını sembolize eder. Ayrıca bu tecavüz, Jyoti'nin ölümünü ve Jasmine'in rönesansını temsil ediyor. Jasmine'in taze ve daha iyi bir benliği tasavvur edebilmesi, yok etme yoluyla yalnızdır.

Belli ki Jasmine, taze bir Amerikan bireyselliği bulmak için eski benliğini terk ediyor. Jasmine bu yüzden eşinin valizini yakar, yani önceki deneyimlerinin ağırlığını yaralayarak ve geride kalan her şeye elveda diyerek bir yöntem olarak. Motelden ayrılırken, "ilk tam Amerikan gününü" "hafif seyahat" ile başlatmak için "şafağın ilk ışıklarında" gizemli olana doğru saçma sapan adımlar atmaya başlar. (Mukherjee)

Anlamlı bir şekilde, özgürlüğü ve kendi kimliğini keşfetmeye yönelik Amerikan hayalinin memnuniyetindeki yeni çağrışımları ve bunların içerimlerini keşfetmeye giderken eski valizini ve etiketini arkasında bırakır. Acımasız tecavüzle bastırılan ve yaralanan Jasmine, tahammül etmenin ve nefes almanın erkek egemenliğine ve bedensel sömürüye karşı savaşmak için bir silah olabileceğini kavrıyor.

Half-Face'i öldürmek için ilahi Kali olmak, Jasmine'in üstünlüğünü kanıtlıyor, "Yeni bir bireysellik oluşturmak için değerli kişiliğini sembolik olarak tekrar tekrar öldürüyor." (Banerjee) Jasmine, Amerika'ya hoş geldin demesine rağmen sosyal çitler ve taciz nedeniyle engellenmiş, yine de daha iyi bir yarın yaratmak için öfkesini iddiaya dönüştürüyor. Bu felsefeyle Jasmine'in Amerika'daki ilk gecesi bir ölüm ve rönesans deneyimi olarak görülebilir. (Salon)

Bu arada, hikaye anlatıcısının farklı isimler uygulaması, Jasmine'in çoğul kadın öznelliğini akla getiriyor. Romandaki yolculuk, kendi adını çözme yolundaki gelişimiyle, hayatın sürekli hareket eden ve yenilenen akışkanlığı olarak yorumlanır. Sonuç olarak, Mukherjee, Jasmine'e fazladan bir isim vererek, sabit bir sabit konu fikrini baltalıyor: "Ve Jasmine, kimlik oluşumunun her adımında şiddetle karşılaşan, kendiliği bu sürekli yapısöküme ve yeniden inşa etme çabasıdır." (Banerjee)

Bu bağlamda Jasmine, Jasmine'den Jazzy, Jase ve Jane'e dönüştüğü için daha batılıya dönüşür. İlerlemede, başrol olan o, "Jasmine birkaç dönüşümden geçiyor ve onun hala daha birçok kişisel icatlara açık olduğunu düşünmek hoşuma gidiyor." (Goudie) Jasmine'in Hindistan'dan ayrılma seçimi, sosyal bireyselliğinin esaretinden sıyrılıp yeni bir hayata başlama isteğiyle örtüşür. Leard'ın belirttiği gibi, "Anlatı, hamile karnında bir kozmos ören ve yıldızlarını yeniden konumlandırmak üzere olan Jasmine'in başka bir hayata ve başka bir dönüşüm yolculuğuna atılmaya hazır olduğu bir iyimserlik notuyla sona eriyor." (Leard)

Burada bilimsel makale örnekleri konusunu işlerken verdiğimiz bilimsel makale örnekleri, dikkat edilecek olursa; söz dizimi, sözcük zenginliği, bağlaçların kullanımı, kaynaklar ve bunların kullanımına dikkat edin lütfen. Makale örneklerini incelerken bu saydığımız makale özellikleri ne dikkat ederseniz sizin için daha faydalı bir edinim olacaktır.

AdminAdmin