İLGİNÇ
Giriş Tarihi : 12-03-2023 11:07

Muhabbet Kuşunun Çiftleşmeye Hazır Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Dişi muhabbet kuşunun çiftleşmeye hazır olduğunu nasıl anlarız? Erkek muhabbet kuşunun çiftleşmeye hazır olduğunu nasıl anlarız?

Muhabbet Kuşunun Çiftleşmeye Hazır Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Dişi muhabbet kuşlarında çiftleşme belirtilerinin daha nadir görülebileceğini söylemiştik. Eğer ki durumlar sonucunda dişi muhabbet kuşu çiftleşme belirtisi gösteriyorsa belirtiler şu şekildedir.

En bilinen belirti dişi muhabbet kuşları kafalarını geriye doğru yaslar ve kuyruklarını havaya kaldırır. Zaten bu durumu bilen erkek muhabbet kuşları ise dişi muhabbet kuşunun bu isteğini geri çevirmez. Bu belirtiler muhabbet kuşlarının bilinen çiftleşme belirtilerini oluşturmaktadır.
Kızgınlaşan dişi muhabbet kuşunun cere renginin belirgin şekilde değişmesi.
Kafeste sürekli kanat çırpma hareketi.
Dişi muhabbet kuşları seçici olduğu kadar da yoğun ilgiden veya ortamın durumundan rahatsız olabilen kuşlardır. Çünkü çiftleşme süreleri ortalama olarak MAMA takviyesinden sonra 1 hafta 10 gün olarak değişir

İlk belirtilerinden bilineni ise erkek kuşun dişi kuşun omzuna veya kuyruğuna dokunma isteğidir. Bu isteği ile çiftleşme belirtisinin ilk sinyallerini gönderir.
Ayak atarak dişi kuşu çiftleşmeye ikna etmeye çalışır.
Bir diğer belirti ise kafes içerisinde belirli bir süre uçuş yaptıktan sonra ilk iş olarak dişi kuşun yanına konması ve ardından farklı şekiller ile eğlendirmeye çalışması dişi kuşu etkileyerek çiftleşmeye çağırmasıdır. İlgi odağı olabilmesi için bu noktada zor olsa da bunu başarabilen muhabbet kuşları bulunmaktadır.
Erkek muhabbet kuşlarının bir başka çiftleşme belirtisi ise; kafes içerisinde varsa eğer zil, çan gibi aksesuarları sallayarak ses çıkartırlar ve böylece dişi muhabbet kuşunun etkileneceğine inanırlar. Zaten bu belirtileri gösteren bir erkek muhabbet kuşunuz varsa sizinle yaşamaya başladığı günden beri ilk kez o kadar enerjik göreceksinizdir. Enerjisinden kaynaklı olarak yuvaya giriş çıkışlar yapar, yerinde döner, kanat açar. Bunların tek sebebi ise çiftleşme dönemine kadar depolamış olduğu enerjinin dışarı atılması isteğidir. Tabii yine temelinde dişi muhabbet kuşunu etkileyeceği düşüncesi yer almaktadır.
Dişi muhabbet kuşunu etkilemek için kur yaparak değişik şekilde melodili öter ve kafa sallar.
Bu belirtileri gösteren ve halen çiftleşmeyi gerçekleştiremeyen erkek muhabbet kuşlarında daha farklı belirtiler ortaya çıkmaya başlar. Mesela göz bebekleri deftere attığımız nokta kadar küçülür. Küçülmesi ile gözleri siyah renge bürünür. Öncelerde çeşitli hareketlerle dişi kuşu etkilemeye çalışan erkek muhabbet kuşu bu süreçten sonra dişi kuşun yanından bir saniye olsun ayrılmaz. Lakin bu durum dişi muhabbet kuşu için bunaltıcı bir durum olabilir ve uzaklaşmayı tercih ederek çiftleşmenin önüne geçer.

AdminAdmin