SAĞLIK
Giriş Tarihi : 21-03-2023 07:26

Ramazanda Enerji Veren Yiyecek ve İçecekler Nelerdir?

Ramazanda Enerji Veren Yiyecek ve İçecekler Nelerdir?


Oruç tutmak insanlarda halsizliğe ve yorgunluğa neden olur. Bu yüzden bu halsizlik ve yorgunluktan korunmak için iftar ile sahur arasında enerji veren yiyecekler tüketmek gerekir. Vücudun ihtiyacı olan enerjiyi elde etmek ve direnci artırmak için tükettiğimiz yiyecekleri doru seçmemiz gerekir.

Enerjilerini korumak için, oruç tutanların tüketmesi gereken besinleri Beslenme ve Diyet Uzmanı Merve Gizem Bahçıvan açıkladı.

Sahurda süt için
Sahurda süt ürünleri tüketmeye özen gösterin. Özellikle sahurda içilen bir bardak süt hem protein hemde kalsiyum ihtiyacınızı karşılar. Aynı zamanda metabolizmayı da yavaşlattığı için geç acıkmanızı sağlar.

Tam tahıllı ekmek
Sahurda tam tahıllı ekmek yemek açlık hissini bastıracağı için daha geç acıkmanızı sağlar. Bu ekmeği özellikle beyaz peynir ile beraber tüketin. Beyaz ekmeğe göre doygunluk oranı daha iyi olan ve daha düşük glisemik indekse sahip olan tam tahıllı ekmek kan şekerinizi de hızlı bir şekilde yükseltip sizi acıktırmaz.

1 ya da 2 yumurta
Gıdalar arasında en kaliteli protein kaynağı yumurtadır. Bu yüzden yumurta gün boyunca tok kalmanızı sağlar. İster omlet yapın, ister haşlayın, ister menemen yapın isterseniz de farklı bir şekilde tüketin. Size enerjinizi koruma açısında büyük faydası dokunacaktır.

Ceviz ile unutkanlığı önleyin
En büyük Omega 3 kaynakları arasında yer alan ceviz de uzun süre tokluk hissi vermektedir. Bu yüzden sahurda 2-3 adet ceviz tüketmeyi ihmal etmetin. Hem daha geç acıkmanızı hemde daha dinç kalmanızı sağlar.

Chia tohumu
Enerji deposu olan Chia tohumu lif, kalsiyum, protein, antioksidan ve Omega 3 içerir. Bütün bunlar enerjinizi korumanıza yardımcı olur ve tok tutar. Sahurda chia tohumunu süt, yoğurt veya suyla karıştırarak yemeniz halinde gün boyu tok tutacaktır.

Hurma yiyin
Ramazan aynın vazgeçilmezlerinden birisi de hurmadır. Uzun süre aç kalındıktan sonra iftarda hurma yemek vücudun enerji ihtiyacını karşılıyor. Fazla abarrmamak kaydı ile 2-3 tane hurma yemek kan şekerini de düzenler. Sahurda da bir kaç tane hurma yiyerek gün içerisinde ihtiyacınız olan enerjiyi elde edebilirsiniz.

Tatlı yerine meyve
Gün boyunca oruçlu olmanız nedeniyle vücudunuz vitamine ve minerale ihtiyaç duyar. Bunu da meyvim meyvelerini tüketerek elde edebilirsiniz. Hücrelerin yenilenmesini de sağlayan meyveler tatlı yerine tüketilebilir.

Yoğurt olmazsa olmaz
Sofrada kesinlikle bir kase cacık yada bir bardak ayran olması gerekiyor. Çünkü hem metabolizmanızı hızlandırır hemde sizi ferahlatır. Ayrıca kalsiyum ve konjugelinoetik asit yönünden güçlü olan yoğurt, yağ yakımını da hızlandırır. Bu nedenle kilo almak istemeyenler iftardan 2 saat sonra 1 kase yoğurt tüketmeye özen gösterin. Bu yoğurdun ev yoğurdu olmasına özen gösterin.

Pilav yerine bulgur
Glisemik indeksi yüksek olan pirinç pilavı ve makarna yerine bulgur, kinoa veya karabuğday tüketin. Çünkü bunlar protein ve lif açından da daha iyidir. Bu sayede iftardan sonra üzerinize ağırlık çökmez ve kan şekerinizi dengede tutmuş olursunuz.

Yulaf
Kan şekerinin düzenlenmesi için glisemik endeksi düşük gıdalar tüketmek gerekir.  Glisemik indeksi düşük gıdalardan yulaf, ramazan ayında tüketilebilir. Yulaf hem B vitamini içerir hemde enerjinizi korur. Bu sayede stresinizi azalır, hafızanız güçlenir ve konsantrasyonuz artar.İtardan sonra kefir
Ne kadar dikkat edilirse edilsin iftarda yemeği fazla kaçırdığımız için isndirim sorunları baş gösteriyor. Gaz, şişkinlik, kabızlık gibi sindirim sorunlarına karşı kefir veya probiyotik yoğurt tüketilebilir. İftardan 2 saat sonra bir bardak kefir içerek sindirim sisteminizi düzene sokabilirsiniz.

İftar sonra rezene veya anason çayı
İftardan sonra sindirim problemlerine karşı rezene ve anason çayı içebilirsiniz. Bu bitki çaylarını sahurda da içebilirsiniz.

AdminAdmin