BİLGİ
Giriş Tarihi : 21-03-2023 07:04

Ramazanda Neden 30 Gün Oruç Tutarız?

Ramazanda Neden 30 Gün Oruç Tutarız?


Oruç ay takvimi esas alınarak tutulur. Ay ilk göründüğünde oruca başlanır ikinci göründüğünde oruç bırakılır. Bu sebeple bazen 29 bazen de 30 olabiliyor

Orucun her zaman için 30 gün olarak belirlenmiyor olmasının en önemli nedeni, aylar için belirlenmiş kameri ay özelliğinden kaynaklanıyor. Sadece 30 günlük ay döngüsü olması halinde, 360 günlük bir döngünün bulunması gerekecektir. Hicri takvimde bu nedenle her yıl 10 – 11 gün geriye gelinerek oruç tutulmaya başlanır. Hicri takvimin yapısına uygun şekilde, her yıl 10 ila 11 gün daha erken hilal görülür. Orucun 30 gün olarak belirlenmiş olmasının ve tarihinin açıklanmasının en önemli nedeni ise hilaldir.

29 Gün Oruç Tutulan Ülkeler: Bazı ülkelerde her yıl 29 veya 30 gün olacak şekilde oruç tarihleri belirleniyor. Bunun en önemli nedeni, hilalin çıktığı gün ve tekrar çıktığı son gündür. İki tarih arasında hiçbir zaman için 28 gün olmuyor.

29 veya 30 gün olduğu için, hilalin görülmesine dayalı olarak oruç zamanı belirleyen ülkelerde mutlaka 30 gün tutulma koşulu bulunmuyor.
Kameri aylar nedeniyle belirli dönemlerde 29 günlük oruç süreleri ve ardından bayram görülebiliyor.
Ülkelerin kaç gün oruç tutulmasını belirlediğiyle ilgili şüphesi bulunan kişilerin bayramdan sonra 2 gün daha oruç tutarak aklında şüphe bırakmaması mümkündür.

AdminAdmin