BİLGİ
Giriş Tarihi : 13-03-2023 13:24

Scratch Nedir? Scratch Ne Anlama Gelmektedir?

Scratch Nedir? Scratch Ne Anlama Gelmektedir?

Scratch programı eğlenceli bir ortamda resim, ses, müzik gibi çeşitli medya araçlarını bir araya getirebileceğimiz, kendi animasyonlarımızı, bilgisayar oyunlarımızı tasarlayabileceğiniz ya da interaktif hikayeler anlatabileceğimiz ve paylaşabileceğimiz bir grafik programlama dilidir.

MIT Medya Laboratuarında geliştirilen Scratch, çizim yapmak için kullanılan bir programlama dilidir. Bu programlama dili ile kolayca oyunlar oluşturmak ve bilgisayar programlama daha gelişmiş dünya için bir mihenk taşı sağlamak için öğrenciler, akademisyenler, öğretmenler ve veliler tarafından kullanılan ücretsiz bir masaüstü ve çevrimiçi multimedya program dilidir.
Scratch çocukların kendi multi-medya tasarımlarını yapmalarını, karşılaştıkları gerçek hayat problemleri karşısında teknolojiyi kullanarak yaratıcı çözümler ortaya koymalarını ve kendilerini değişik şekillerde ifaderek 21. yüzyıl becerilerini kazanmalarını sağlar.

Scratch ile bilgisayar programı yazmak için kodların bloklar halinde üst üste ve yan yana bir araya getirilmesi gerekir. Çek-Bırak özelliği sayesinde Scratch ile programlama öğrenmek çok kolaydır.

Stratch kelime olarak kesmek , kedi tırmığı anlamına gelmektedir.Ama biz stracth programını oyun tasarımı için kullanacağız. Stracht programının  amaçları: Temel bilgisayar kullanımını daha ileri düzeye götürerek, çocukların teknolojiden daha çok faydalanmasını sağlamaktır. Çocuklara yaratıcı olmak için gerekli olan ortamı sağlamaktır. Teknolojide ki  gelişmelerin daha geniş alanlara ulaşmasını sağlamaktır.Strachtta program kodları hazır gelmektedir.Öğrencilere kalan görsel , grafik ve metinsel olarak tasarım yapmaktır.Buda onları kod ezberleme sıkıntısından kurtarmıştır. Gençlerin ilgisini daha çok çeken görsel , animasyon vb . materyalleri desteklemektedir. Paylaşım kolaklığı sağlamaktadır.Hazırlanan projeler rahatlıklar tüm kişilerle yaplaşılmaktadır. Stracth programınında bil çok dil desteği vardır.Herkes bu programı kullanabilir.Temel bilgisayar kullanımını daha ileri düzeye götürerek , çocukların teknolojiden daha çok faydalanmasını sağlamaktır.

AdminAdmin