BİLGİ
Giriş Tarihi : 20-04-2023 10:02

Şempanzeler Ne İle Beslenir?

Şempanzeler diğer maymunlardan farklı olarak hem ot hem de et yiyebilme özelliğine sahiptirler. Hepçil hayvanlardır. Sürü halinde yaşarlar ve organize bir şekilde grup kurarak başarılı bir şekilde avlanırlar ve kolombus gibi maymunları tüketirler.

Şempanzeler Ne İle Beslenir?

Şifalı Bitkiler
Şempanzeler, çeşitli bitkilerin tıbbi değerini sezgisel olarak bilirler. Gombe Çayı Ulusal Parkı’nda şempanzelerin, sindirim sistemlerindeki parazitlerden kurtulmalarına yardımcı olan bir bitki olan Aspilia mossambicensis’i yedikleri biliniyor. Şempanzelerin ayrıca şunları yediği gözlemlenmiştir: toprak (sıtma önleyici mineraller içerir), karaağaç kabuğu (bakteriyel enfeksiyonlarla savaşır), kordia çiçeği sapları (tüberküloz riskini azaltır) ve olgunlaşmamış incir (kurtçuk giderme özelliklerine sahiptir).

Süt
Tchimpounga Sanctuary’de (Şempanze Rehabilitasyon Merkezi) bebek şempanzeler katı gıda yemeye hazır olana kadar özel formüle edilmiş sütlerle beslenir. Bebek şempanzeler en az beş yıl emzirirler ve daha da uzun süre anneleriyle kalırlar, küçük kardeşlerine bakmayı öğrenirler. Yetim şempanzeler genellikle yetersiz beslenir ve acil beslenme ve bakıma ihtiyaç duyarlar.

Meyve
Şempanzeler mango, muz, karpuz ve elma gibi çok çeşitli meyveler yerler. Ancak, insanlardan farklı olarak şempanzeler mevsim dışı meyve ithal edemezler, bu nedenle yaşadıkları bölgede mevsiminde ne varsa onu tüketirler.

Kuruyemiş ve Tohumlar
Şempanzelerin en yaygın yediği fındık türü palmiye yağıdır. Ancak kola ve panda fıstığı yedikleri de bilinmektedir. Bir şempanzenin kola fındığı mı yoksa panda fıstığı mı yediğini anlamak kolaydır. Kabuklar o kadar serttir ki, onları kırmanın tek yolu fındıkları sert bir taşla dövmektir.

Çiçekler ve Yapraklar
Meyve az olduğunda, şempanzeler çeşitli yaprak, çiçek, ağaç kabuğu ve tohum türlerini yerler. Ancak genellikle meyveyi tercih ederler.

İncir
Besleyici ve lezzetli olmasının yanı sıra incir, bir şempanzenin diyetinin neredeyse yarısını oluşturur ve mükemmel bir enerji kaynağı sağlar.

Böcekler
Böcekler (karıncalar, termitler), vahşi bir şempanzenin beslenmesinin yaklaşık %4’ünü oluşturur. Aslında, Dr. Goodall’ın en önemli keşiflerinden biri, termitler için yiyecek arayan şempanzeleri gözlemlerken yapıldı. 1960 yılında, Gombe Ulusal Parkı’nda Jane, topraktaki termitleri avlamak için küçük dalları alet olarak kullanan iki şempanzeyi gözlemledi ve ardından bu şempanzeler termitlerle beslendi.

Bal
Şempanzeler balı oldukça seven hayvanlardır. Bala erişmenin zor olduğu durumlarda çubuk gibi aletleri kullandıkları bilinmektedir.

Et ve Yumurta
Jane Goodall’ın yaptığı en eski ve en önemli keşiflerden biri, şempanzelerin et avlayıp yedikleriydi. Bu keşiften önce şempanzelerin vejeteryan olduğuna inanılıyordu. Bununla birlikte, et ve diğer hayvansal ürünler, bir şempanzenin diyetinin %6’sını oluşturabilir. İlginç bir şekilde, başarılı avcılar, çeşitli dilenme davranışlarına yanıt olarak avlarının bir kısmını diğer grup üyeleriyle paylaşırlar.


Palmiye Şarabı
Gine’deki bilim adamları, yakın zamanda, yabani şempanzelerin palmiye şarabı içerek yapraklardan içki kapları yaptıklarını fark ettiler. Gine, Bossou çevresinde yetişen rafya palmiyeleri, tropikal sıcakta hızla mayalanan doğal şekerler içerir ve şempanzelerin keyif aldığı tatlı, hafif alkollü bir içecek haline gelir.


Kaynaklar:

https://janegoodall.ca
 

AdminAdmin