EĞİTİM
Giriş Tarihi : 06-07-2024 07:31

Ücretli Öğretmenlerin Ek Ders Zammı Ne Kadar Oldu?

Ücretli Öğretmenlerin Ek Ders Zammı Ne Kadar Oldu?

2024 Yılı Temmuz ayı, memur maaş zam oranları geçtiğimiz günlerde açıklanmıştı. Haziran ayı enflasyon rakamlarının açıklanmasının ardından, memurların alacağı zam oranları da netlik kazandı.
Peki yapılacak zam oranları sonrasında, ücretli öğretmen ek ders ücreti ne kadar oldu? Ücretli öğretmen ek ders zammı ne kadar? Ek dersler ne kadar arttı? Detaylar haberimizde

Son 6 ayın son enflasyon verisi de açıklandı. Açıklanan rakam ile birlikte memur maaşlarına, aynı oranda ise ek ders ücretlerine 1 Temmuz 2024 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere, yapılacak olan zam miktarı da netleşti. Memur maaşlarına %19,31 oranında zam yapıldı.

Buna bağlı olarak da aynı şekilde 1 ders saati ücretine de yine aynı oranda (%19,31) zam geldi Temmuz 1 itibariyle. Kısaca bu veriler ışığında, ek ders ücreti karşılığı görev yapan arkadaşları yakından ilgilendiren 1 ders saati net ücreti de 91,61 TL'den 109,37 TL'ye yükselmiş oldu.

Yani 1 Temmuz 2024 tarihinden itibaren girilen her bir ders saatinin net ücreti, ek ders karşılığı görev yapan öğretmenler (ücretli öğretmenler) için 109,37 TL'dir. Şimdi internet üzerinde kadrolu öğretmen ek ders ücreti üzerinden bilgi verilecektir. Fakat kadrolu öğretmen ek ders ücreti üzerinden vergi kesintisi yapılabilmekte. Bu yüzden de ücretli öğretmen ek ders ücreti, kadrolu öğretmen ek ders ücretinden biraz daha fazla olabilmekte. Nitekim, kadrolu öğretmenler için 1 ders saati net ücreti, 107,07 TL'dir. Sözleşmeli öğretmenler için ise 1 ders saati net ücreti, 91,94 TL'dir. 

 Sonuç itibariyle ücretli öğretmenler için 1 ek ders saati net ücreti, 109,37 TL'dir. Arkadaşlar, hesaplama yaparken bu miktar üzerinden hesaplama yaparsa net maaş miktarı bilgilerine ulaşmış olur. 

NOT: Yapılan son zam ile birlikte, ücretli öğretmen maaş miktarı, asgari ücret miktarını geçeceği için ücretli öğretmen maaşından da gelir ve damga vergisi kesintisi yapılacaktır. 

Alıntı

Handan TaşgınHandan Taşgın