EĞİTİM
Giriş Tarihi : 23-06-2024 18:57

Veliler Öğretmen Seçebiliyor mu?

Velilerin öğretmen seçme hakkı var mı? Öğretmen seçme hakkı nedir ve nasıl uygulanır?

Veliler Öğretmen Seçebiliyor mu?

Velilerin öğretmen seçme hakkı var mı? Veliler öğretmen seçebiliyor mu? Veliler öğretmeni nasıl seçebiliyor? Velinin öğretmen seçme hakkı var mı? Öğretmen seçme ne zaman ve nasıl gerçekleşir? Öğretmen seçme hakkı kimlere veriliyor?
Milli Eğitim Bakanlığı 2024-2025 eğitim öğretim yılı için, velilerin öğretmen seçme hakkını ellerinden aldı. Detaylar haberimizde
MEB önceki yıllarda öğrencilerin okula kayıt işlemlerini, öğrencinin gideceği okul yönetimi tarafından yapılmasını sağlamakta idi. Ancak yeni eğitim öğretim yılı için kayıtlar, otomatik olarak yapılacak. Yani bu durumda velilerin öğretmen seçmeye hakları olmayacak.
Yeni uygulanacak sistemle birlikte, öğrenci sınıfları otomatik olarak belirlenecek.
E-Okul sistemine düşen öğrenciler, belirli kriterlere göre sınıflarına atanacak. 
Peki öğrenci sınıfı seçilirken, hangi kriterler uygulanacak?
E-Okul öğrenci seçme kriterleri arasında, "isim benzerliği, kız-erkek öğrenci sayısının dengesi, babası sağ veya ölü olanların oranı" vs gibi bilgiler öğrencilerin sınıflarına yerleşmesine neden olacak. Sınıflara öğrenci seçiminden sonraki süreçte ise öğretmenlerde, bu sınıflara sistem tarafından otomatik olarak atanacak. Bu sayede öğrenci ve öğretmen seçimi tamamen otomatik olarak gerçekleştirilecek. Okul müdürlükleri ve veliler kayıt esnasında yüz yüze gelmeyecekler.  

Handan TaşgınHandan Taşgın