DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Kadriye Demirel
Kadriye Demirel
Giriş Tarihi : 29-05-2024 07:40

TEMCİT PİLAVI ROTASYON

 

 

(1)...22 Temmuz 2014 "MEB Müsteşarı Yusuf Tekin, “Bu konuda daha önce sendikalar ve diğer paydaşlarımızla yaptığımız ortak çalışmalar doğrultusunda il içinde ve 10 ya da 12 yıl için planlanması düşünülmektedir” dedi ardından Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, “2012 yılında Antalya’da yapılan bir çalışmada sendikaların da katılımıyla ve onayıyla bu konuda bir prensip kararı alınmış. Yalnız sendikalar tarafından bu rotasyona tabi olacak öğretmenlerin hizmet sürelerinin 12 ile 14 yıl üzeri olması önerilmiş. Bizim yaptığımız çalışmada da 8 ile 10 yıl arasında olursa nasıl bir hareketlilik olur, ona bakıyoruz” açıklamalarıyla öğretmenlere rotasyon gündemde...

 

(2)....2 Nisan 2015, Bakan Nabi Avcı "Yaptığımız düzenlemeye göre, bu yıl 12 yılla başlıyoruz. 12 yıl ve fazla bir yerde görev yapmış olan öğretmenler, il içinde rotasyona tabii olacaklar. Ondan sonraki yıl 11´e indiriyoruz, ondan sonraki yıl 10´a, ondan sonraki yıl 9´a, en son 8 yıla. Dolayısıyla 4 sene sonra bir öğretmen 8 yıldan fazla bir okulda görev yapamaz kuralını yerleştirmiş olacağız. Böylece öğretmenler arasında bir sirkülasyonu, okulları da rahatlatacak bir sirkülasyonu gerçekleştirmiş olmayı umuyoruz." öğretmenlere rotasyon gündemde...

 

(3)....8 Ağustos 2015 Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, 2015 yılı itibariyle çalıştığı kurumda 15 yılı dolduran öğretmenlere uygulanacak olan rotasyonun yapılmayacağını açıkladı...

 

Ve yıl 2024, 2014'lerin MEB Müsteşarı günümüz Milli Eğitim Bakanı Sayın Yusuf Tekin ile eğitim camiasının gündemi yine rotasyon...

Üstelik daha yakın zamanda öğretmenlere mecburi hizmet affı çıkarılmışken, şimdi öğretmenlere rotasyon uygulamasının gündeme getirilmesi büyük bir çelişki değil midir?

Eğitim camiası olarak gönül isterdi ki, öğretmenlerin öncelikle ekonomik sorunları çözülsün, öğretmene yönelik şiddetlerin son bulacağı önlemler alınsın.

Öğretmenlik Meslek Kanunu, öğretmenlik mesleğini tüm yönleri ile ele alacak, öğretmenin tüm sorunlarına çözüm üretecek ve öğretmenlik mesleğini değerli kılacak şekilde yeniden düzenlensin.

Ya da rotasyon taraftarı öğretmenlerimizin, rotasyon istemesinin sebepleri konuşulsun…

Öğretmenlerimiz hangi okullarda görev yapmak için rotasyon taraftarı oluyorlar?

Öğretmenleri rotasyona iten “KENAR OKUL”, “POPÜLER OKUL” kavramları irdelensin…

Bu sınıflamadan kaynaklı olarak, velilerin okul seçme, öğretmen seçme, adres taşıma kaosu mercek altına alınsın.

Ve görev yaptığı okula göre ayrıştırılan Kenar Okul Öğretmeni, Popüler Okul öğretmeni kavramları masaya yatırılsın.

Öğretmenlerimizin rotasyonu, kenar okullardan kaçış yolu olarak gördüğü gerçeği MEB tarafından görülsün.

Kenar Okul olarak adlandırılan okullarımızın dezavantajlı çocuklarımızdan, Popüler Okul olarak adlandırılan okullarımızın ise sosyo ekonomik durumu yüksek çocuklarımızdan oluşmasının eğitimde fırsat eşitsizliğini derinleştirdiği kabul edilsin ve çözüm yolları geliştirilsin.

MEB, bu derinleşmenin önüne geçmek adına, tüm okulların fiziki şartlarını eşitleyerek ve adrese dayalı okulda öğrenim görme uygulamasını kağıt üzeri uygulama olmaktan kurtarıp, gerçekten hayata geçirerek "Popüler Okul" ve “Kenar Okul” anlayışını da yıkabilir diye düşünüyorum.

Böylece kenar okul öğretmeni ve popüler okul öğretmeni ayrımı da ortadan kalkabilir.

Şartları eşitlenmiş okullar sayesinde öğretmenlerimiz de rotasyon uygulamasıyla kenar okuldan, popüler okula geçme derdinden kurtulabilir...

Ya da öğretmenlerin emekli maaşlarında gerçek artışlar yapılarak, emekliliği gelmiş öğretmenlerimize emekli olma imkanı sunulup, yer değiştirmek isteyenlere yer açılabilir.

Herkesin malumu ki 2023 Temmuz maaş zammında emekliliğe yansımayan 8000 TL seyyanen artış ve yine emekliliğe yansımayan Uzman- Başöğretmen Tazminatlarının yarattığı maaş farkı emeklilikte de caydırıcı sebep olmaktadır.

MEB, bu detaylar üzerinde çalışmak yerine Rotasyon Uygulaması üzerinde çalışma yapar ve hayata geçirirse yeni sorunlarında kaynağı olacaktır.

Rotasyon uygulaması nedeniyle öğretmenlerimiz, günümüzdeki mevcut konut krizi, bir öğretmen maaşına ulaşan yüksek kira tutarı, taşınma masrafları ve günlük ulaşım giderleri karşısında daha da çaresiz kalacaktır. Ve artan sorunları karşısında öğretmenlerin iş verimi de düşecektir.

Bu endişeler kulakardı edilmemesi gereken endişelerdir diye düşünüyorum.

Öte yandan öğretmenlerimizin merkezi okullarda çalışma arzusu ile rotasyona sıcak baktıklarını ancak kurmuş oldukları düzenin bozulacağı kaygısı ve ekonomik yetersizlikler yüzünden de rotasyona soğuk baktıkları da ortada.

2023-2024 İsteğe Bağlı İl İçi ve İller Arası Atama Takviminde değişiklik yapılarak, atama takvimi emeklilik işlemlerinin önüne alındı.

Böylece emeklilerden boşalacak kadrolardan yararlanma imkanının önü kesilmiş oldu.

Ve öğretmenlerin il içi ve iller arası yer değiştirmesi neredeyse imkansızlaştı.

Eğer öğretmenlerin yer değiştirmesi konusunda kolaylaştırıcı bir çalışma yapılmak isteniyorsa; Rotasyon yerine, İl İçi ve İl Dışı Yer Değiştirme Takvimi emeklilerden sonraya alınarak ve İl İçi Sıra Tayini Uygulamasına geçilerek çözüm üretilebilir.

Sonuç olarak MEB’in, rotasyon uygulamasını enine boyuna masaya yatırmadan, paydaşları olan öğretmenleri ve öğretmen sendikaları ile istişare yapmadan hayata geçirmesi, eğitimin ve eğitim camiasının sorunlarına sorun katabilir.

Eğitim camiası olarak MEB’ten beklentimiz, MEB’in her zaman çözüm kaynağı olmasıdır.

Ve yeni çıkarılacak Öğretmenlik Meslek Kanunu'nun, öğretmenlik mesleğinin imajını iyileştirecek, öğretmenlerin sosyal ve ekonomik haklarını gözetecek bir kanun olarak tarihe geçmesidir.

Kadriye DEMİREL

Eğitimci Yazar

 

NELER SÖYLENDİ?
@
Kadriye Demirel

Kadriye Demirel

DİĞER YAZILARI ÖĞRETMENLİK MESLEK KANUNU İÇİN BİRLİK VAKTİ TRİBÜNE OYNAYAN SENDİKALAR EL KALDIRSIN! Öğretmenlik Meslek Kanunu Taleplerimizi Cimer’e Yazalım Öğretmenler Endişeli,Yeni ÖMK Öğretmenleri Mağdur Edecekse Gelmesin! YANDAŞ SENDİKALAR İŞVERENLE TOP ÇEVİRİYOR ÖĞRETMEN EMEKLİ İKRAMİYESİ ARTIRILMALI MEB’İN PROJE ÇILGINLIĞI MOBBİNGE DÖNÜŞTÜ YEDİ BAKAN UZMAN VE BAŞÖĞRETMENLİK MAĞDURİYETİNİ GİDERMEDİ, YUSUF TEKİN’DEN BEKLİYORUZ! BAKAN SÖZÜ, DEVLET SÖZÜDÜR VERGİ DİLİMİ İŞKENCESİ OF ÇEKTİYOR! MEB, Mülakatı Ve Ücretli Öğretmenlik Uygulamasını Sonlandırmalıdır ÖĞRETMENE ŞİDDETTE BAŞSAVCILIK'TAN SES GELDİ, MEB'TEN SES GELMEDİ! TELEFONLA BÜYÜTÜLEN NESİL KORKUTUYOR! MEB, ASGARİ ÜCRETİN ALTINDA ÜCRETLE ÖĞRETMEN ÇALIŞTIRIYOR! MÜFETTİŞ YARDIMCILIĞI İÇİN EK YERLEŞTİRME YAPILMALI ÖĞRENCİLER DİNLEMEYİ NEDEN BİLMİYOR? 20 YILINI TAMAMLAMIŞ TÜM ÖĞRETMENLER, BAŞÖĞRETMEN KABUL EDİLMELİ ROTASYON ÇÖZÜM OLACAK MI? MEMUR–SEN,MEMURUN İSTEDİĞİNİ ALACAK MI? AYIPLI SENDİKACILIK ÖĞRETMENLERE SEÇİM VAADİ, KBS DÜZENLEMESİ UNUTULDU MU? YUSUF TEKİN'İN BAKANLIĞI EĞİTİM CAMİASINDA ŞAŞKINLIK YARATTI Öğretmenler Yeni Milli Eğitim Bakanını Tarif Etti MEMUR GAZ DEĞİL, ZAM İSTİYOR! İŞ VERENE HER GÜN BAYRAM, EMEKÇİYE NE ZAMAN BAYRAM? OKULLARDA EĞİTİM VE ÖĞRETİM ALARM VERİYOR! Afet Bölgesi Öğretmenleri “Sorunlarıyla” Ders Başı Yapacaklar MEB’İN SÜMEN ALTI ETTİĞİ SORUNLARIMIZ ÇÖZÜLSÜN ARTIK!  BANKALAR PROMOSYON İTTİFAKINDA, EĞİTİM ÇALIŞANLARI İSYANDA! EĞİTİM ÇALIŞANLARININ PROMOSYON MAĞDURİYETİ GİDERİLMELİ  Deprem Bölgesindeki Öğretmenlerimizin Sorunları Çözüm Bekliyor
BURÇ YORUMLARI
 • KOÇ
  Koç Burcu
 • BOĞA
  Boğa Burcu
 • İKİZLER
  İkizler Burcu
 • YENGEÇ
  Yengeç Burcu
 • ASLAN
  Aslan Burcu
 • BAŞAK
  Başak Burcu
 • TERAZİ
  Terazi Burcu
 • AKREP
  Akrep Burcu
 • YAY
  Yay Burcu
 • OĞLAK
  Oğlak Burcu
 • KOVA
  Kova Burcu
 • BALIK
  Balık Burcu
ANKET OYLAMA TÜMÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA